Bryczesy do jazdy konnej
Jeździec

Bryczesy do jazdy konnej

Do jazdy konnej potrzebne nam prócz odpowiedniego kasku koniecznie wygodne bryczesy. Te komfortowe i stabilizujące jazdę spodnie są rozpoznawalnym elementem ubioru każdego konnego ujeżdżacza. Jakie bryczesy kupić latem, jakie zimą, jakie dla kobiety, mężczyzny a jakie dla dziecka? I czy są może jakieś ekstrawaganckie a nie tylko monotonne jednokolorowe? Oczywiście, ponieważ obecnie są szyte nie tylko z coraz większą starannością, ale również podążając za modą…

Zwykłe getry nie wystarczą

Jazda konna, pomimo że niejednokrotnie uprawiana rekreacyjnie, potrzebuje wielu udogodnień, szczególnie jeśli częstotliwość wsiadania na konia jest dość duża. Prócz bezpieczeństwa bardzo ważna jest wygoda. Bez butów możemy się nawet obejść (podobno), ale kolana i uda niejednokrotnie będziemy mieć poobcierane siodłem, do którego dość mocno przylegamy podczas jazdy.

Bryczesy stworzono specjalnie po to, aby nie krępować naszych ruchów, a jednocześnie zabezpieczyć nas maksymalnie przed otarciami. Dodatkowo możemy wybierać w bryczesach, które mają np. lepszą przyczepność czy bardziej odporny na bród materiał.

Leje

Prócz braków szwów po wewnętrznej stronie nóg, to właśnie leje są elementem, po którym rozpoznajemy te magiczne spodnie jeździeckie. Mamy dwa rodzaje lejów:

  • Kolanowy
  • Pełny

Lej kolanowy jest wystarczający do jazdy, ale nieporównywalnie większy komfort jest zapewniony przez lej pełny. Kolanowy bowiem jest wzmocnieniem materiału wyłącznie przy kolanach. Lej pełny natomiast wzmacnia całą wewnętrzną stronę ud, łydek i kolan.

Aby lej był naprawdę wytrzymały należy go wykonać ze skóry, zamszu lub przynajmniej bawełny wzmocnionej. Dla osób, które ,,żyją w siodle” najlepsze będą te ze skóry syntetycznej, gdyż dużo dłużej zachowają swoją właściwość nieścieralności.

Można zakupić również bryczesy z lejem silikonowym, który nieco mniej odporny, jednak jest niesamowicie elastyczny i miękki, a przy tym zapewnia lepszą przyczepność kolan czy dosiadu.

Materiał wykonania

Początkowo szyto bryczesy wyłącznie z wełny, obecnie można spotkać bawełniane z lycrą, skórzane, zamszowe, jak również z odpowiednio dopasowanych syntetycznych materiałów. Bardzo ważne aby były zarówno trwałe, jak i elastyczne, dlatego coraz częściej stawiamy na bawełnę z lycrą lub syntetyczny zamsz.

Jakie wybrać?

Bryczesy same w sobie nie krępują ruchów, więc zamiana zwykłych spodni na te ,,specjalne” już będzie dobrym wyborem. Nowoczesne materiały zapewniają komfort jazdy nie tylko latem, pozwalając skórze oddychać, ale również zimą odpowiednio chroniąc przed przemoczeniem czy przemarznięciem. Tak naprawdę wybór jest tak duży, że najczęściej po spełnieniu podstawowych wymogów czyli odpowiedniej mieszanki materiałowej patrzymy wyłącznie na krój i model, który po prostu ma nam się podoba.

Ale… nie zapomnijmy, że bryczesy muszą odpowiednio na nas leżeć. Nie mogą nam opadać, odstawać ani też być za ciasne. Nawet zwyczajnie źle wyglądające bryczesy będą powodowały dyskomfort jeżdżenia w nich czy pokazywania się publicznie. A chodzi przecież o przyjemną jazdę.

Pierwszy zakup bryczesów najlepiej dokonać przymierzając, bo niestety leżące na półce albo nawet założone na model i pokazane na zdjęciu z pewnością nie oddadzą naszej sylwetki. Odpowiednio dobrany rozmiar pozwoli aby następne już móc zamówić internetowo.

Bogaty wybór bryczesów znajdziesz w tym miejscu: http://healthyhorse.pl/220-bryczesy

Pamiętaj getry nie wystarczą, po dłuższej jeździe sam/a się do tego przekonasz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *