Jak wybrać sztyblety jeździeckie
Jeździec

Jak wybrać odpowiednie sztyblety jeździeckie? Poradnik.

Jakie powinny być idealne buty? Przede wszystkim wygodne i komfortowe. Dzięki temu ich użytkowanie nie sprawia problemów, a codzienne funkcjonowanie pozbawione jest kłopotów z dyskomfortem związanym ze źle dobranym obuwiem. Tego rodzaju zasady sprawdzają się każdego dnia. Jednak wybór odpowiednich butów jest istotny także w kontekście jazdy konnej. Wtedy należy postawić na sztyblety lub oficerki, które stanowią specjalną odmianę obuwia. Sprawdź czym są sztyblety, gdzie je kupić, jaka jest ich cena oraz jak dopasować je do rozmiaru swojej stopy!

Czym są sztyblety?  

Na bezpieczeństwo jeźdźca składa się wiele czynników. Ważna jest relacja, jak stworzy się pomiędzy koniem a jeźdźcem, jego umiejętności, kondycja i sprawność fizyczna oraz chęć poszerzania swoich umiejętności w tym zakresie. Jednak równie istotna jest jakość posiadanego ekwipunku jeździeckiego. Sztyblety, oficerki czy trzewiki to określenia używane do nazywania profesjonalnych butów, służących do jazdy konnej. To jeden z najważniejszych składników wyposażenia jeźdźca, ponieważ w dużym stopniu wpływa na wygodę i komfort jazdy. W żadnym wypadku nie mogą zastąpić go zwykłe buty. Mogłoby to doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, w których mogłoby ucierpieć zdrowie osoby jeżdżącej na koniu.

Jaką rolę spełniają sztyblety?

Sztyblety chronią nogi i stopy jeźdźca przed złamaniami i innymi kontuzjami. Jest to możliwe dzięki stabilizacji i usztywnieniu nogi, mocniejszym trzymaniu stopy w strzemieniu, właściwemu ułożeniu pięty oraz dodatkowemu chronieniu łydki przed otarciami. Warto wiedzieć, że sztyblety jeździeckie nosi się wraz z czapsami, czyli sztylpami do jazdy konnej. Natomiast oficerki zastępują ten zestaw. Oba rodzaje tego obuwia wykonane z trwałego i wytrzymałego materiału, jakim jest prawdziwa skóra. Dzięki temu, dość duży wydatek, jaki należy ponieść w związku z zakupem takich butów jest opłacalny, bowiem z takiego obuwia można później korzystać przez naprawdę długi czas. Używanie sztybletów i oficerek ułatwia również wydawanie poleceń zwierzęciu, z którym się trenuje bądź bierze udział w zawodach.

Gdzie kupić wymarzone sztyblety i ile one kosztują?

Sztyblety, czyli buty do jazdy konnej, podobnie jak inne elementy sprzętu jeździeckiego, kupić można na dwa sposoby. Jeden z nich to zakup butów przez Internet, natomiast drugi jest nieco bardziej tradycyjny i zakłada udanie się do stacjonarnego sklepu z wyposażeniem jeździeckim. Wybierając tą pierwszą opcję, dobrze jest wcześniej znaleźć dany model w sklepie stacjonarnym i przymierzyć go, bowiem nie ma niż gorszego niż źle dobrany numer butów do jazdy konnej. Kupując sztyblety bądź oficerki warto zaopatrzyć się także w pokrowiec do przechowywania tych butów, jak również środki ułatwiające ich konserwację i czyszczenie. Koszt sztybletów zależy od konkretnego modelu, jak również od producenta, od którego pochodzą. Jednak trzeba liczyć się z kosztem w wysokości kilkuset złotych. Mało tego, w sprzedaży dostępne są nawet modele, których cena przekracza tysiąc złotych. Natomiast, jeśli nie posiada się wystarczających środków na zakup butów do jazdy konnej, można wypożyczyć je z wypożyczalni.

Świetną ofertę na sztyblety jeździeckie, znajdziecie w sklepie Healthy Horse: http://healthyhorse.pl/224-sztyblety

Jak wybrać odpowiednie sztyblety?

Wybór butów do jazdy do konnej wcale nie jest taki prosty. Szczególnie, że utrudnia go duża dostępność tych butów i szeroka gama różnych modeli, jakie oferowane są przez przeróżne marki obuwnicze. O czym warto więc pamiętać? Buty do jazdy konnej, czyli oficerki i sztyblety muszą być wykonane z wytrzymałego materiału. Jednocześnie najważniejszy jest komfort związany z ich użytkowaniem. Jak można więc wybrać sztyblety w odpowiednim rozmiarze? Wystarczy w praktyce zastosować poniższe zasady:

  • Dopasuj model butów do jazdy konnej do osoby, przez którą będą one użytkowane. Inne buty nadają się bowiem dla dzieci, inne dla dorosłych, jeszcze inne sprawdzą się u początkujących jeźdźców, a jeszcze inny model zaleca się osobom doświadczonym.
  • Nie bez znaczenia jest także częstotliwość ich użytkowania butów. Warto rozważyć, czy będą one używane jedynie okazjonalnie, czy też dana osoba ma zamiar regularnie trenować.
  • Dobrze jest także już na samym początku określić, ile pieniędzy chce się przeznaczyć na zakup obuwia jeździeckiego. Z jednej strony można bowiem zdecydować się na droższy model, wyprodukowany przez renomowanych producentów, albo postawić na nieco bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
  • Wybierając bytu do jazdy konnej należy zwrócić szczególną uwagę na ich wygodę – niezbędny jest ich przymierzenie i dobranie właściwego numeru.
  • Ponadto, sztyblety i oficerki powinny być solidnie wykonane z trwałego materiału. Dzięki temu będzie możliwe zrealizowanie ich głównej roli, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa.
  • Dobrze jest także dopasować buty do pory roku, w której będą one użytkowane. Zimą powinny być ocieplone, aby zapewnić użytkownikowi odpowiednią termoregulację. Natomiast latem powinny być wykonane z cieńszego materiału, jednak ważna jest zapewniana przez nie wentylacja.

Podsumowanie

Jazda konna jest naprawdę pięknym i szlachetnym sportem, który może stać się interesującym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak, aby możliwe było bezpieczne i efektywne uprawianie tego sportu niezbędne jest zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt. W połączeniu z chęcią nauczenia się jazdy konnej, dobrą sprawnością fizyczną i odpowiednim wyposażeniem można zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu w tym zakresie. Pamiętać jednak trzeba, że jazda konna jest jednocześnie dość kosztownym hobby. Warto więc podejmować racjonalne decyzje w zakresie doboru swojego wyposażenia. Należy mieć wtedy na uwadze ilość środków finansowych, jakimi się dysponuje, intensywność z jaką będzie się uprawiało ten sport, jak również porę roku podczas której odbywać będą się treningi. To wszystko pozwoli podjąć najlepszą decyzję z możliwych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *