Terapia ciepłem i zimnem koni.
Konie

Terapia ciepłem i zimnem u koni.

Kto by pomyślał, że coś tak prostego jak ciepło i zimno może pomóc w uzdrowieniu? Dzisiejszy artykuł poświęcimy terapii ciepłem i zimnem w przypadku koni.

Terapia zimnem

Nałożenie czegoś zimnego na miejsce dotknięte urazem powoduje zmniejszenie przepływu krwi do tego obszaru. Może mieć to wpływ na zmniejszenie siniaczenia i krwawienia. Przeciwdziała także stanom zapalnym i może zapewnić ulgę w bólu i zmniejszyć skurcze mięśni.

Przykłady

  • Chłodzenie strumieniem wody. Nigdy nie należy lekceważyć tej metody i podczas jej wykonywania trudno popełnić błąd. Chłodzenia za pomocą wody powinno odbywać się tak często, jak to możliwe przez 20 minut po uderzeniu lub urazie. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli koń nie jest przyzwyczajony do wody z węża. Zacznij od mniejszego strumienia skierowanego na przednie kopyta, a następnie kieruj strumień wzwyż kończyn. Jeśli to konieczne, dalej zajmij się tylnymi kopytami i kończynami. Większość koni dobrze toleruje wodę z węża, jeśli ma czas na dostosowanie się do niego.
  • Kostki lodu. Przygotowujemy wkład lodowy lub mrożonki i owijamy je w ręcznik, aby chronić skórę. Następnie bandażujemy je do nogi.
  • Buty chłodzące. Świetnie nadają się do pielęgnacji stóp, ponieważ koń może stać w bagażniku wypełnionym lodowatą wodą. Wanna z lodem może działać równie dobrze.
  • Owijki na nogi. Specjalnie zaprojektowane do umieszczenia w zamrażarce przed nałożeniem na nogę.
  • Specjalnie zaprojektowane zimne paczki. Można je pozostawić w zestawie pierwszej pomocy i użyć kiedy tylko ich potrzebujesz. Aplikacja i przygotowanie będą zależeć od konkretnego produktu.

Terapia ciepłem

Leczenie ciepłem zwiększa przepływ krwi do danego obszaru, co sprzyja gojeniu się poprzez zwiększenie ilości tlenu i składników odżywczych w tym obszarze. Ciepło relaksuje również mięśnie i może zwiększyć elastyczność tkanki łącznej przed wysiłkiem fizycznym.

Przykłady

  • Okłady, które można stosować na gorąco w celu wyciągnięcia infekcji.
  • „Gorące dłonie”. Proste i łatwe do wykonania. Wystarczy napełnić gumową lub lateksową rękawiczkę gorącą wodą z kranu, zawiązać na końcu i przy użyciu bandaża, przymocować do problematycznego obszaru.
  • Gorące kompresy. Umieść flanelę lub kawałek innego materiału w misce gorącej, ale nie wrzącej wody. Następnie wykręć ją i przytrzymaj lub bandażuj w uszkodzonym miejscu.
  • Opakowania ciepła. Podobnie jak zimne paczki, które można przechowywać w zestawie pierwszej pomocy, dostępne są również gotowe paczki ciepła.
  • Butelki z gorącą wodą. Mogą być przydatne do napełniania gorącą wodą i bandażowania do obszaru, ponieważ będą uformować kształt nogi. Ale tylko częściowo napełnij butelkę, ponieważ stanie się ciężka i łatwo się ześliźnie, jeśli jest zbyt pełna.

W jakich przypadkach pomogą terapię zimnem i ciepłem?

Ropnie kopyt – zabiegi obejmują głównie okłady, które można stosować na mokro lub na sucho, na gorąco lub na zimno, aby wyleczyć infekcję ropnia. Stawianie stopy w ciepłej wodzie i soli Epsom pomoże złagodzić kopyto, aby umożliwić pozbycie się infekcji.

Kopnięcia i ugryzienia – mogą powodować obrzęk i siniaki, więc zimny strumień wody lub stosowanie zimnego kompresu może pomóc złagodzić dotknięty obszar po nieporozumieniu na polu.

Ropnie tkanki miękkiej – na przykład spowodowane przez ukąszenia lub rany kłute. Zastosowanie gorącego kompresu może pomóc w dojrzewaniu ropnia, aby umożliwić jego uwolnienie i rozpoczęcie gojenia. Naprzemienne gorące i zimne okłady mogą w niektórych przypadkach pomóc w reabsorpcji ropnia.

Urazy ścięgna – można zastosować zimny strumień z wężą w początkowych etapach (24-48 godzin po początkowym urazie), aby zmniejszyć stan zapalny. Po 48 godzinach można zastosować gorącą terapię w celu zwiększenia przepływu krwi i wspomóc proces gojenia. Jeśli jednak podejrzewa się uraz ścięgna, weterynarz powinien zbadać go przed zabiegami gorącej lub zimnej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *